Turbosprężarka – warto o nią dbać

Turbosprężarka

Turbosprężarka (inaczej turbina) to element, który w założeniu powinien sprawnie działać przez tyle samo czasu, co sam silnik. W rzeczywistości jednak część ta ulega szybszej eksploatacji i w konsekwencji trzeba ją wymieniać.

Na to, jak prędko turbosprężarka się zużyje, możemy mieć jednak wpływ poprzez to, w jaki sposób z niej korzystamy i w jaki sposób o nią dbamy. Warto więc troszczyć się o turbinę, aby jak najbardziej przedłużyć czas jej działania i unikać częstych i kosztownych napraw. Na trwałość turbosprężarki największy wpływ ma to, jak traktujemy silnik.

Charakterystyka turbosprężarki

W turbosprężarkę jest dziś zaopatrzona większość silników. Zadanie tego elementu polega na tym, aby zarazem podnieść maksymalny moment obrotowy silnika, jak i obniżyć prędkość obrotową jednostki, która uniemożliwia uzyskanie maksymalnego momentu. Powoduje to zwiększenie dynamiczności silnika. Jeśli chodzi o konstrukcję turbosprężarki, to jest ona dość prosta. Składa się na nią wirnik, turbina oraz sprężarka powietrza. Ponieważ wewnątrz turbosprężarki panują bardzo wysokie temperatury, część ta musi mieć zagwarantowane odpowiednie chłodzenie i smarowanie. Żeby turbina działała poprawnie, ważne jest jednak nie tylko stałe dostarczanie oleju, ale także odpowiednie ciśnienie tej substancji.

Co prawda sprzedawane obecnie oleje posiadają bardzo dobre parametry, ale i tak nie są one w stanie zapewnić silnikowi maksimum ochrony podczas startu. Dlatego też, aby zadbać o turbosprężarkę, nie należy zbytnio przyspieszać podczas pokonywania pierwszych kilometrów na trasie. Da to olejowi czas na osiągnięcie odpowiedniej temperatury i ciśnienia. Także pod koniec jazdy części turbosprężarki potrzebują czasu, aby się ochłodzić. Dlatego nie należy zwalniać gwałtownie, tylko stopniowo. Są to najprostsze czynności, jakie można wykonywać, aby zadbać o turbosprężarkę. Warto to robić, gdyż koszt wymiany tego elementu może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. O turbinę należy dbać także dlatego, aby jej ewentualna awaria nie poskutkowała uszkodzeniami innych części silnika. Wtedy cena za doprowadzenie samochodu do stanu sprawności będzie bowiem jeszcze wyższa.

Podobne wpisy