Dlaczego trzeba dbać o turbosprężarkę?

Turbosprężarka

Turbosprężarka (inaczej turbina) to element, który w założeniu powinien sprawnie działać przez tyle samo czasu, co sam silnik. W rzeczywistości jednak część ta ulega szybszej eksploatacji i w konsekwencji trzeba ją wymieniać.

Na to, jak prędko turbosprężarka się zużyje, możemy mieć jednak wpływ poprzez to, w jaki sposób z niej korzystamy i w jaki sposób o nią dbamy. Warto więc troszczyć się o turbinę, aby jak najbardziej przedłużyć czas jej działania i unikać częstych i kosztownych napraw. Na trwałość turbosprężarki największy wpływ ma to, jak traktujemy silnik.

Charakterystyka turbosprężarki

W turbosprężarkę jest dziś zaopatrzona większość silników. Zadanie tego elementu polega na tym, aby zarazem podnieść maksymalny moment obrotowy silnika, jak i obniżyć prędkość obrotową jednostki, która uniemożliwia uzyskanie maksymalnego momentu. Powoduje to zwiększenie dynamiczności silnika. Jeśli chodzi o konstrukcję turbosprężarki, to jest ona dość prosta. Składa się na nią wirnik, turbina oraz sprężarka powietrza. Ponieważ wewnątrz turbosprężarki panują bardzo wysokie temperatury, część ta musi mieć zagwarantowane odpowiednie chłodzenie i smarowanie. Żeby turbina działała poprawnie, ważne jest jednak nie tylko stałe dostarczanie oleju, ale także odpowiednie ciśnienie tej substancji.

Co prawda sprzedawane obecnie oleje posiadają bardzo dobre parametry, ale i tak nie są one w stanie zapewnić silnikowi maksimum ochrony podczas startu. Dlatego też, aby zadbać o turbosprężarkę, nie należy zbytnio przyspieszać podczas pokonywania pierwszych kilometrów na trasie. Da to olejowi czas na osiągnięcie odpowiedniej temperatury i ciśnienia. Także pod koniec jazdy części turbosprężarki potrzebują czasu, aby się ochłodzić. Dlatego nie należy zwalniać gwałtownie, tylko stopniowo. Są to najprostsze czynności, jakie można wykonywać, aby zadbać o turbosprężarkę. Warto to robić, gdyż koszt wymiany tego elementu może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. O turbinę należy dbać także dlatego, aby jej ewentualna awaria nie poskutkowała uszkodzeniami innych części silnika. Wtedy cena za doprowadzenie samochodu do stanu sprawności będzie bowiem jeszcze wyższa.

Category
Tags
No Tag

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

PRZENOSINY WARSZTATUKAS-TEAM

Z dniem 4 października bieżącego roku,
nasza firma zmienia położenie działalności.

Nowa lokalizacja warsztatu
ul. Przemysłowa 30, 64-920 Piła