Częstotliwość zmiany oleju w skrzyni biegów

Olej w skrzyni biegów

Przyjmuje się, że olej w skrzyni biegów wymienia się co 6-7 lat, a dokładniej co 100-130 tysięcy kilometrów wg jednej grupy zwolenników, a według drugiej między 60-120 tysięcy przejechanych kilometrów. Jeżeli kupujemy auto używane, które ma już przejechane ponad 100 tysięcy kilometrów, warto od razu zainwestować w wymianę oleju.

Warto śledzić zalecenia producenta, jeżeli jednak ten nie zastrzegł inaczej, koniecznie należy wymienić olej przed przekroczeniem 200 tysięcy kilometrów. W praktyce bardzo trudne jest regularne sprawdzenie oleju, więc należy wymienić olej po przejechaniu odpowiedniej ilości kilometrów. Nie jest to bardzo drogi zabieg, a jednak niezwykle ważny dla poprawnego funkcjonowania skrzyni biegów. Dlaczego to takie ważne?

Dlaczego należy wymieniać olej w skrzyni biegów?

Zadaniem oleju przekładniowego jest zabezpieczenie zębów kół przekładni przed zużyciem poprzez utworzenie filmu olejowego. Aby to było możliwe, olej musi mieć odpowiednią lepkość. Jeśli ją utraci, może przestać oddzielać od siebie współpracujące elementy. Olej także psuje się z powodu starości – dochodzi do jego utleniania i utraty właściwości uszlachetniających. W skrzyni biegów powstają zanieczyszczenia (opiłki z kół zębatych, czy z synchronizatorów). Opiłki powstają również, kiedy nieostrożnie wrzucamy bieg bez sprzęgła i słyszymy wtedy charakterystyczny zgrzyt. Mniejsze zanieczyszczenia nie są wyłapywane przez magnesy. Cząstki oleju są degradowane przez wysoką temperaturę i spaliny. Zmniejsza się także lepkość oleju poprzez siły ścinające, które działają na olej, dlatego właśnie tak ważne jest dbanie o regularną wymianę oleju. Warto jednak pamiętać, że różnorodne skrzynie biegów mają inne zapotrzebowanie na olej. Lepkość i klasa oleju powinny być ściśle wybierane zgodnie z zaleceniami producenta.

Podobne wpisy