Zawieszenie pneumatyczne w pojazdach

samochód terenowy

Zawieszenie pneumatyczne to wariant opierający się na specjalnych podzespołach, które mają działać tak, aby dopasowywać się do warunków panujących na drodze oraz preferencji kierowcy. To rozwiązane znane m.in. z ciężarówek, choć montowane jest również w innych typach samochodów. W jakich dokładnie można je spotkać?

Zawieszenie pneumatyczne w samochodach osobowych

Zawieszenie pneumatyczne to wariant coraz częściej spotykany również w samochodach osobowych, zwłaszcza klasy premium. Wynika to z faktu, że daje ono zdecydowanie większy komfort jazdy i możliwość dopasowania się do aktualnych warunków. Naprawy zawieszania pneumatycznego ze względu na jego specyfikę działania wcale nie muszą być jednak częstsze, choć warto, aby jego podzespoły były regularnie sprawdzane przez doświadczonych w tym zakresie mechaników. Wykryją oni jakiekolwiek niedomagania w poszczególnych elementach, zanim wymiana może stać się nadmiernie kosztowna.

Pneumatyka w samochodach typu SUV

Samochody typu SUV od kilku lat są na czele jeśli chodzi o statystyki sprzedaży. Doceniane są choćby za wielkość, wygodę wsiadania i komfort z jazdy. W wielu modelach do tego ostatniego przyczynia się właśnie zawieszenie pneumatyczne, które również można w nich spotkać. Przykładem są takie modele jak BMW 5 czy Toyota Land Cruiser, przede wszystkim w topowych odmianach.

Mają one również specjalne oprogramowanie, które modyfikuje własności zawieszenia pneumatycznego w zależności od warunków. Przykładowo na autostradzie nadwozie ulega obniżeniu, przez co zmniejszają się opory toczenia. Dzięki temu jazda samochodem o większych gabarytach jest po prostu wygodniejsza i staje się on komfortowy niezależnie od warunków.

Zawieszenie pneumatyczne w autach terenowych

Przed samochodami terenowymi zazwyczaj stawiane są jeszcze większe wyzwania. Również pomaga w tym zamieszenie pneumatyczne, które w sposób znaczący poprawia własności amortyzacyjne i tym samym sprawia, że pojazd jest bardziej komfortowy na co dzień. Wynika to choćby z redukcji drgań i nieprzyjemnych wstrząsów, które mogą doskwierać w autach terenowych.

Jak doskonale widać zawieszenie pneumatyczne to rozwiązanie nie tylko do ciężarówek, ale również różnych klas samochodów osobowych. Gwarantuje ono bowiem zdecydowanie większy komfort jazdy i to niezależnie od warunków.

Podobne wpisy