Najczęściej występujące awarie ciągników rolniczych

ciągnik

Ciągnik jest niezastąpioną maszyną na praktycznie każdym gospodarstwie oraz skutecznie pomaga w ciężkiej pracy na roli. Wykorzystuje się go zarówno do prac polowych, jak i transportowych. Ze względu na częste używanie traktora, mogą dotykać go różnego rodzaju awarie i usterki. Ciągniki są również coraz bardziej skomplikowanymi maszynami, więc problem uniemożliwiający jego poprawne działanie, nie musi być tak oczywisty.

Usterki i awarie dotyczące ciągników

Naprawy ciągników, jak każdego innego pojazdu, mogą dotyczyć różnych kwestii. Podczas pracy traktory mogą się przegrzewać, co nierzadko jest spowodowane zatkanymi np. przez trawę, żebrami chłodzącymi. W takim wypadku należy wyczyścić silnik. Jeśli nie ma się kompetencji, by zrobić to samodzielnie, warto poprosić o to fachowca. Naprawa często dotyczy wymiany oleju i smarów. Warto pamiętać, że ich nieregularna zmiana może znacząco wpływać na żywotność maszyny oraz zmniejszyć jej wydajność. Podczas wizyty w warsztacie nierzadko są również wymieniane opony albo, jeśli jest taka możliwość, naprawia się ogumienie. W wyniku codziennej, naturalnej eksploatacji dochodzi też do awarii podzespołów. Dlatego trzeba wykonać pełen serwis układu jezdnego czy też mechanizmu hamowania. Nierzadko należy odwiedzić mechanika w celu wymiany filtra oraz sprawdzenia tłoków. Ich nieprawidłowe działanie sygnalizuje dym wydobywający się  z wydechu ciągnika.

Zdarza się także, że fachowej pomocy wymaga uszkodzona skrzynia biegów. Z powodu braku jej smarowania łożyska kulkowe, stożkowe i tulejki oraz niechłodzenie mechanizmu skrzyni, psuje ją najbardziej. Naprawa ciągnika może polegać jedynie na wymianie jakiejś części, np. świecy zapłonowej albo gazika. Codzienna praca traktora sprawia, że zużyciu ulega okładzina tarczy sprzęgła. Warto pamiętać, że regularny serwis pozwala uniknąć poważniejszych awarii, a koszt naprawy usterek, czy też wymiana pojedynczych części, jest znacznie mniejszy niż wymiana wielu podzespołów traktora czy zakup nowego sprzętu. Uporanie się z awariami pozwala na szybkie wrócenie do pracy.

Podobne wpisy