Diagnostyka komputerowa auta jest bardzo ważna

diagnostyka komputerowa samochodu

Wykorzystywanie najnowszych technologi ma związek z każdą dziedziną naszego życia. I nic w tym dziwnego, ponieważ pozwala na szybsze i bardziej efektywne działanie. Nowe technologie znajdują swoje zastosowanie także w procesie diagnostyki pojazdów. Komputerowe sprawdzanie ich stanu technicznego pozwala na szybkie wykrycie wad, a co za tym idzie, zwiększa nasze bezpieczeństwo i umożliwia swobodne przemieszczanie się. Na czym polega taki proces? I jakie ma zalety? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Sprawne działanie pojazdu

Wszystkie auta wyprodukowane po roku 2002 wyposażone są w tzw. komputer pokładowy, który decyduje o sprawnym działaniu pojazdu. Jak działa taki system? Zaprogramowano go tak, by pobierać aktualne dane pochodzące z rozmieszczonych w różnych punktach czujników. Informacje, które zostaną zebrane, dotyczą wielu ważnych elementów m.in. takich jak temperatura powietrza, ciśnienie paliwa czy skład mieszanki paliwowo-powietrznej. Dzięki przeprowadzonej analizie możliwe jest kontrolowanie bieżącego stanu auta. Dodatkowo system analizuje pojawiające się usterki i alarmuje o nich pod postacią pojawiających się ikonek i kodów, widocznych na desce rozdzielczej. Komputer pokładowy dba więc o Twój komfort i bezpieczeństwo – nie należy więc ignorować pojawiających się wskazań.

Diagnostyka komputerowa – na czym polega?

Diagnostyka komputerowa auta przeprowadzana jest, gdy chcemy sprawdzić ogólną kondycję naszego pojazdu lub jeśli dostrzegamy niepokojące oznaki usterki. Na czym polega cały proces? Dzięki wykorzystaniu specjalnego programu komputerowego sprawdzane są wszelkie nieprawidłowości, które mogą stanowić zagrożenie podczas jazdy. Nasz samochód podpinany jest pod urządzenie zewnętrzne, które skanuje cały system i umożliwia ewentualne wykasowanie błędów. W tym celu używane jest tzw. złącze OBD, które stanowi obowiązkowe wyposażenie samochodów sprzedawanych po wspominanym już roku 2002. Osoba odpowiedzialna za przegląd otrzymuje kompleksową listę błędów, co pozwala na precyzyjnie określenie przyczyny powstałych zakłóceń. Wszystko to jest możliwe dzięki porównaniu aktualnych parametrów odczytywanych przez komputer z parametrami, które zostały wyjściowo podane przez producenta. 

Główne zalety

Diagnostyka komputerowa to nowoczesne narzędzie, które ułatwia proces sprawdzania, a następnie naprawiania samochodów. Jej użycie pozwala na wczesne wykrycie poważnych usterek, co sprawia, że oszczędzamy zarówno czas, energię, jak i w ostatecznym rozrachunku także pieniądze. Wykrycie poszczególnych mankamentów odbywa się w sposób bezinwazyjny, co pozwala uniknąć konieczności rozkładania auta na części. Diagnostyka komputerowa jest także sposobem na wczesne wykrycie nawet tych problemów technicznych, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka i które nie należą do najczęściej występujących przypadków. To narzędzie przyszłości, które z roku na rok rozwija się coraz bardziej i ulega standaryzacji, pozwalając na jeszcze szersze wykorzystanie. Skorzystanie z tej metody przynosi wiele korzyści, także wtedy, gdy chcesz kupić auto z drugiej ręki. Przed ostatecznym podpisaniem umowy warto sprawdzić rzeczywisty stan techniczny pojazdu i dopiero wtedy – przy pełnej wiedzy – zadecydować, czy taki wybór będzie opłacalny. 

Nasza oferta

Jak każda usługa, także serwisowanie komputerowe powinno być wykonane przez fachowców. Dołącz do grona zadowolonych klientów firmy Kas-Team Autoserwis i sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy. Jesteśmy wyspecjalizowanym serwisem, który korzysta z najnowszych narzędzi znanych marek i opiera swoje działania na wiedzy i wieloletnim doświadczeniu. Dzięki uzyskaniu pełnych danych proponujemy najkorzystniejsze dla klientów rozwiązania, które zapewniają maksymalne zadowolenie i przywracają komfort jazdy. Szczegółowe informacje o nas i naszych usługach znajdziesz na naszej stronie www.

Podobne wpisy